Číst pozorně smlouvu se vždy vyplatí
Finanční problémy mohou postihnout kohokoliv. Samozřejmě v první řadě vás napadne navštívit banku a s ní dojednat možné podmínky pro zapůjčení finančního obnosu. Mnoho lidí ale pořádně ani smlouvu nečte, jelikož se domnívá, že banka přece nepatří mezi lichváře a svých klientů si považuje. Tak rozhodně je dobré si neplést péči o zákazníka neboli klienta s poskytovaným produktem. Navíc každý produkt má stanovené určité podmínky a ty jsou právě obsaženy ve smlouvě, kterou uzavíráte. Pokud se s nimi dostatečně neseznámíte, může vás snadno zaskočit cokoliv, na co jste nebyli dostatečně připraveni. Podepsaná smlouva je totiž souhlas se vším, na čem jste se s věřitelem dohodli.
Každá zkratka má svůj význam
Pokud ve smlouvě najdete jakoukoliv zkratku a nevíte, co znamená, tak ji nemusíte přecházet s tím, že to nebude nic tak důležitého, přece by vás na to někdo upozornil. Každé písmenko, jako například uvádí https://www.fahd.cz/p-m/, má svůj význam i důležitou roli. I kdyby bylo napsané někde úplně dole pod čarou a to nejmenším písmem. Důležité je si dobře pročíst i různě stanovené sankce a překvapit vás může dokonce i zaslaná upomínka, že jste se zpozdili s platbou.
Nejčastější zkratky ve smlouvě:
p.a. – per annum, vyznačuje výši úroku za 1 rok
p.m. – per mensem, úroková sazba za 1 měsíc
RPSN – je roční procentuální sazba nákladů za úvěr, či půjčku. RPSN je vždy vyšší, než samotná úroková sazba. Není divu, je zde obsažen p.a. a další poplatky a výdaje spojené s úvěrem, to znamená například za poskytnutí půjčky nebo správu samotného účtu. To si ale vy nestanovujete, a proto je tato zkratka důležitou informací. Můžete se rovnou zeptat finančního poradce, co je v této zkratce vše obsaženo, za to vlastně budete platit. Podle tohoto údaje se lze rozhodnout, zdali je půjčka skutečně výhodná, jak ji poskytovatel prezentuje nebo bude lepší vyhledat jinou společnost. Nemusíte se obávat odříct nevýhodnou smlouvu, konec konců jsou to vaše peníze, které budete splácet.