Jak řešit akutní znečištění bazénové vody

8. 8. 2020 0 Comments

Asi nikdo z nás si nedovede představit horké léto bez bazénu. Někteří se musí spolehnout na přírodní či umělá koupaliště a veřejné plavecké bazény, ti šťastnější mají svůj vlastní buď u rodinného domku, nebo na chatě. Jedno je však jisté, rozhodně nám pomáhá přežít horké letní dny.

Ovšem bazén není jen radost, nýbrž i starost. Aby voda vydržela čistá a průzračná celé léto, je potřeba se o ni patřičně starat. K tomu samozřejmě patří časté vybírání nečistot, zapojení filtračního zařízení, použití chlóru a chemikálií na úpravu pH a mnohé další.

bazen2

Avšak i při nejlepší péči může nastat situace, kdy odjedeme například na několik týdnů do zahraničí a o bazén se nám nebude mít kdo starat. Pokud navíc nastanou vedra a z nějakého důvodu nebudeme mít zapnutou čističku, může se snadno stát, že nás po návratu domů čeká akutní znečištění bazénové vody.

Zjistíme, že se z průzračné modré změnila na zelenou či hnědou a že v ní našlo domov poměrně velké množství živočichů. Je samozřejmé, že v tomto stavu není ke koupání rozhodně vhodná. Co ale máme v takovém případě dělat?

Tím hlavním je identifikovat příčinu znečištění. K tomu nám pomohou nejrůznější testery, které jsou na trhu volně dostupné. Obvykle nám řeknou, kolik chloru voda obsahuje a také jaké je její pH. Jakmile tyto údaje zjistíme, můžeme je pomocí patřičných chemikálií vrátit do žádoucího stavu.

bazen4

Pak je tu také nutnost vybrat veškerou napadenou špínu. Na čističku se v tomto případě obvykle nelze spolehnout, neboť je jí tolik, že by to nezvládla. Je tedy třeba vzít síťku a vše ručně vybrat.

K odstranění mikroskopických nečistot a zárodků řas a sinic nám pak mohou pomoci vločkovače. Ty srazí tyto neviditelné nečistoty do větších celků, které je již možné vybrat sítí.

Někdy však je znečištění takové, že není jiná možnost, než vodu vypustit a bazén řádně vydrhnout. Proto je rozhodně lepší takovýmto situacím předcházet.